Przejdź do głównej zawartości

Anteny WLAN

Antena – urządzenie zamieniające fale elektromagnetyczne na sygnał elektryczny i odwrotnie. Jest niezbędnym elementem składowym każdego systemu radiokomunikacji. W XX w. najbardziej rozpowszechnione były anteny odbiorników radiowych i telewizyjnych; w XXI w. antena częściej kojarzona jest z elementem wyposażenia radia samochodowego, bezprzewodowych sieci komputerowych lub z odbiorem sygnałów TV z satelitów.



Podział anten WIFI:
  1. Ze względu na budowę:
    1. mikropaskowe
    2. yagi-uda
    3. szczelinowe
    4. helicalne
    5. paraboliczne
    6. biquad
    7. gp -(Grodnu plane)
    8. kolinearne
    9. OMNI
    10. dipolowe
  2. Ze względu na kierunkowość:
    1. dookolne (GP, OMNI, szczelinowe, kolinearne, dipolowa)
    2. sektorowe (szczelinowe, mikropaskowe, biquad)
    3. kierunkowe (yagi, paraboliczne, biquad, helicalne, tubowe)
  3. Ze względu na zastosowanie:
    1. bazowe ( szczelinowe, paraboliczne, GP, OMNI)
    2. klienckie ( yagi-uda, helical, mikropaskowe, paraboliczne, biquad)

Anteny sektorowe i dookólne
Anteny dookólne wysyłają i odbierają fale radiowe we wszystkich kierunkach. Ich charakterystyka promieniowania to zazwyczaj okrąg (kąt 360º), w którego środku znajduje się antena. Promień okręgu zależy proporcjonalnie od zysku anteny, czyli im większy jest zysk anteny tym większy promień pokrycia. Anteny dookólne używane są w sieciach, w których klienci są rozproszeni na dużym obszarze wokół anteny. Anteny te mają polaryzację pionową.
  • Antena dookólna zewnętrzna
Dookolna_zew
  • Antena dookólna wewnętrzna, rozmiar anteny świadczy o jej wzmocnieniu.


Dookólna_wew




Anteny sektorowe działają na podobnej zasadzie, jak anteny dookólne, jednak ich maksymalny kąt apertury wynosi mniej niż 360º  (z reguły 60º, 120º lub 180º). Stosuje się je w połączeniu typu punkt-wielopunkt (punkt dostępowy - stacja klienckie), w którym klienci znajdują się w określonym kierunku.
  • Antena sektorowa
antena sektorowa


Anteny kierunkowe.
Wysyłają i odbierają fale radiowe w jednym wybranym kierunku. Anteny kierunkowe o większym kącie apertury zapewniają lepsze pokrycie terenu, jednak kosztem zysku (działają na mniejszą odległość). W celu nawiązania połączenia z odległym nadajnikiem stosuje się anteny o małym kącie apertury, ale o dużym zysku.
  • Antena kierunkowa typu Yagi (zysk od 12 do 18 dBi)
Antena_kierunkowa
  • Antena panelowa(zysk od 12 do 24 dBi)
Antena_panelowa


Anteny paraboliczne można podzielić na dwa rodzaje: - z czaszą pełną (talerz), - z czaszą siatkową. Anteny te nie pokrywają dużego obszaru lecz skupiają wiązkę fal radiowych (mały kąt apertury), dzięki temu posiadają największy zysk i największą kierunkowość ze wszystkich rodzajów anten. Mają zastosowanie właściwie tylko w połączeniach na duże odległości typu punkt-punkt. Mogą być polaryzowane zarówno pionowo jak i poziomo.
  • Antena paraboliczna z pełną czaszą
  • Antena paraboliczna z czaszą siatkową

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Antena
http://www.jdziennik.info/
https://www.pdf-archive.com/2012/02/10/skrypt-anteny-wifi/skrypt-anteny-wifi.pdf
http://www.bemowonet.pl/portal.php?aid=12507611654a8d19cd78309

Najczęściej czytane:

RecoveryMode czyli tryb awaryjny w Linux'e

Jeśli system Ubuntu nie uruchomi się z jakiegokolwiek powodu, to można posłużyć się trybem awaryjnym. W tym trybie system ładuje podstawowe usługi i udostępnia dostęp do te, co pozwala na zalogowanie się administratora. Uruchamianie w trybie awaryjnym Włącz komputer. Naciśnij i przytrzymaj klawisz Shift, który wyświetli menu GNU GRUB. (Jeśli pojawi się logo Ubuntu, przeoczyłeś punkt, w którym można wejść do menu GRUB-a.) Wybierz "linię kończącą się wpisem:  (Recovery Mode)  ", prawdopodobnie w drugiej linii, np: Ubuntu GNU / Linux, ze Linux 3.8.0-26-generic (recovery mode) Naciśnij klawisz Enter. Po kilku chwilach, stacja robocza powinna wyświetlić menu z kilkoma opcjami. Jedną z opcji (może trzeba przewinąć w dół do dołu listy) będzie "root         Przejdź do wiersza poleceń administracyjnych".  Naciśnij przycisk Powrót z tej opcji podświetlone. Partycja jest zamontowany tylko do odczytu. Aby zamontować go do odczytu / za...

Polecenie icacls

ICACLS nazwa /save plik_ACL [/T] [/C] [/L] [/Q]     zachowuje poufne listy kontroli dostępu (DACL) w pliku aclfile     dla wszystkich plików i folderów zgodnych z nazwą, do późniejszego użycia     z opcją /restore. Systemowe listy kontroli dostępu (SACL), właściciel     i etykiety integralności nie są zapisywane. ICACLS katalog [/substitute stary_Sid nowy_Sid [...]] /restore plik_ACL [/C]                [/L] [/Q]     stosuje zachowane listy DACL do plików w katalogu. ICACLS nazwa /setowner użytkownik [/T] [/C] [/L] [/Q]     zmienia właściciela wszystkich plików o zgodnych nazwach. Ta opcja nie     wymusza zmiany prawa własności, w tym celu należy użyć narzędzia     takeown.exe. ICACLS nazwa /findsid Sid [/T] [/C] [/L] [/Q]     wyszukuje wszystkie zgodne nazwy zawierające listy ACL jawnie wymieniające     identyfi...

Wskazania dla użytkowników komputera, zapobiegające podobnym usterkom w przyszłości

Oto kilka standardowych pozycji które można umieszczać w pracy egzaminacyjnej praktycznego etapu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik informatyk Zapora połączenia internetowego musi by załączona lub w systemie musi działać  inny program typu firewall. Aktualizowanie na bieżąco systemu operacyjnego poprzez włączenie aktualizacji automatycznych W systemie powinien by zainstalowany programu antywirusowy w trybie monitora. Program ten musi automatycznie aktualizowana baza wirusów, W systemie musi działa program do wykrywania szkodliwego oprogramowania typu spyware chyba, że program antywirusowy udostępnia taką funkcję, Regularne skanowanie systemu aktualnym programem antywirusowym Świadome korzystanie z usług sieci Internet (nieodbieranie poczty od nieznanych nadawców), Nieużywanie konta z uprawnieniami administratora do normalnej pracy, Okresowe wykonywanie kopii zapasowych ważnych danych, Okresowe sprawdzenie stanu komputera i systemu p...




Bestsellery z Helion.pl

Promocja Helion.pl