lub
W tym poście przedstawię podstawową konfigurację VirtualBox'a i rutera przeznaczona do realizacji zadań zawodowych dla technika informatyka.
Przygotowany plik do importu rutera: OpenWRT w Virtualbox
Wstępna konfiguracja VirtualBox: ustawienie wszystkich 4 kart sieciowych jako wewnętrzne. Sprawdza się zawsze jeżeli router jest ustawiony miedzy urządzeniami typ Windows Serwer 2012 - 2019, Windows, Ubuntu Server, Ubuntu lub inne np:
Oczywiście nie jest to "super" rozwiązanie(można tak skonfigurować interfejsy że możliwa będzie komunikacja omijająca ruter), lecz dla ćwiczeń możliwy do zaakceptowania.
Inny sprzęt np drukarki sieciowe zwykle są traktowane na egzaminie jako urządzenia z adresem IP służące zazwyczaj do pingowania na nie. Drukarkę taką możemy potraktować jako dodatkowy interfejs rutera z ustalonym adresem IP.
Praca z ruterem OpenWrt: Po uruchomieniu rutera na VirtualBox mozliwa jest praca poprzez terminal z poleceniami linuxa i CLI lub poprzez przeglądarkę.
To drugie rozwiązanie jest prostsze lecz wymaga dodatkowego komputera. Standardowo po uruchomieniu rutera dostępny jest adres IP: 192.168.1.1 oraz włączony serwer DHCP.
interfejs br-lan - czyli brama spinająca wszystkie interfejsy posiada ustalony adres IP (192.168.1.1)
eth0 - czyli wan
eth1 - czyli lokalny port switcha
OK podłączmy drugi wirtualny komputer i zobaczmy jak zarządzać ruterem. Dowolna stacja( u mnie wirtualny Windows 10) z interfejsem sieciowym ustawionym w VirtualBox na sec wewnętrzną uzyska adres automatycznie od rutera OpenWrt.
W przeglądarce strona rutera domyślnie nie posiada hasła
Najciekawsze ustawienia znajdziemy w menu "Network" a mianowicie:
- Interfaces - tu ustawiamy adresy IP i dodajemy interfejsy
- Routes - tu ustalamy drogi statyczne
- Firewall - ustawienia zapory
- Firewall - strefy działania np NAT
- Firewall - przekierowania portów
- Firewall - reguły