Na podstawie książki: Oszukaj mnie, jeśli potrafisz. Proste sposoby przechytrzenia współczesnych kanciarzy
DZIESIĘĆ SPOSOBÓW UNIKNIĘCIA POTRÓJNEGO ZAGROŻENIA: NIEDOBORU, POŚPIECHU I POCHLEBSTWA
- Kontroluj swoje emocje. Zwracaj baczną uwagę na swoje reakcje, kiedy ktoś zaczyna opowiadać o Twojej wielkiej wygranej na loterii lub o stojącej przed Tobą niesamowitej, ograniczonej czasowo możliwości inwestycyjnej, lub chce, abyś przesłał pieniądze komuś, kogo nigdy nie spotkałeś. Czy Twój puls przyspieszył? Czy jesteś podekscytowany? Czy zaczynasz wyobrażać sobie, co byś mógł zrobić z taką kupą forsy? Takie reakcje mogą być oznakami omamienia Cię przez oszusta. Nie podejmuj decyzji, gdy jesteś przesadnie rozemocjonowany.
- Daj sobie dwadzieścia cztery godziny. Niech to będzie Twoja osobista, niezbywalna zasada, że zawsze dajesz sobie dzień do namysłu nad decyzjami finansowymi. Pozwoli to ostudzić emocje wywołane przez usłyszaną mowę sprzedażową i pozwoli przemyśleć sprawę, bez ciśnienia ze strony innych osób.
- Ćwicz się w introspekcji. Niezależnie od nęcącego czaru, roztaczanego przez ofertę, zmuś się do myślenia logicznego. Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na takie pytania:
- Co z tej umowy będzie miała osoba ją oferująca? Co na tym zyska?
- Czy istnieje sensowne wytłumaczenie, dlaczego zaproponowano tę ofertę właśnie mnie?
- Jeśli skorzystam z tej oferty, to co zyskam w perspektywie długoterminowej?
- Czy istnieją alternatywne oferty? Takie, które będą lepsze, bardziej wiarygodne lub lepiej mi znane?
- Nie obnoś się ze sprawami osobistymi. Nie odpowiadaj na pytania osobiste, w szczególności o Twoją sytuację rodzinną i finansową lub Twoje zmartwienia. Nie dziel się takimi informacjami z nikim obcym ani z kimś, kogo nigdy nie spotkałeś osobiście.
- Bądź wścibski. Zawsze zadawaj więcej pytań, niż udzielasz odpowiedzi. Przyprzyj dzwoniącego do muru swoimi pytaniami. Przede wszystkim dopytuj o szczegóły oferty. Niech wyjaśni, dlaczego zadzwonił właśnie do Ciebie. Niech poda swoje referencje, adres i podobne dane.
- Nie daj się nabrać na ograniczenia czasowe. Gdy dostaniesz ofertę dostępną jedynie przez krótki czas albo dotyczącą ograniczonej liczby towaru, przypomnij sobie, że takie oferty często nie są uczciwe. Nawet w supermarketach w każdym tygodniu są jakieś towary w przecenie! Jeżeli nie załapiesz się na wyprzedaż jajek tym razem, to spróbujesz następnym.
- Postępuj z należytą starannością. Poświęć odpowiednio dużo czasu na zbadanie oferty, oferenta lub jego pracodawcy.
- Czytaj recenzje. Zawsze szukaj opinii o sprzedawcy na forach i stronach internetowych. Możesz sprawdzić pozycję sprzedawcy w rankingach firm lub sprawdzić jego ocenę u stowarzyszeń konsumenckich. Czytaj uważnie wszystkie skargi lub negatywne komentarze. W przypadku inwestycji finansowych, na przykład przy zakupie monet kolekcjonerskich, nie podejmuj ryzyka, jeżeli napotkasz choćby jedną negatywną opinię.
- Opowiedz komuś. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest nękany przez potencjalnego oszusta (lub przez kogokolwiek, tak właściwie), zgłoś się do organów ścigania i złóż zawiadomienie o przestępstwie.
- Nie odbieraj. Nie musisz odbierać wszystkich połączeń telefonicznych. Odrzucaj te podejrzane. Nie oddzwaniaj na podejrzane numery.